Reklama

Kanon 332, paragraf 2

Kanon 332, paragraf 2

11.02.2013
Czyta się kilka minut
Według prawa kościelnego papież może zrezygnować z urzędu, a decyzja taka – podobnie jak śmierć papieża – prowadzi do konklawe.
Benedykt XVI, grudzień 2009 r. Fot. Filippo Monteforte/ AFP / EAST NEWS
K

Kodeks Prawa Kanonicznego (Codex Iuris Canonici, kanon 332, paragraf 2) stanowi, że aby taka decyzja była ważna, musi być dobrowolna. Papieska rezygnacja nie musi być przez nikogo w Kościele przyjęta – rezygnujący papież po prostu musi ogłosić swą decyzję publicznie. Takie zasady określono zresztą dopiero w 1983 r., za pontyfikatu Jana Pawła II.
Jedynym jak dotąd papieżem, który zrezygnował z urzędu, był Celestyn V: w 1294 r., zaledwie po pięciu miesiącach pełnienia funkcji; powodem rezygnacji miało być poczucie samego papieża, że nie jest godny tego urzędu (Celestyn V zmarł w 1296 r.; później został kanonizowany). Historia zna także wiele przypadków rezygnacji tzw. anty-papieży, do których dochodziło podczas długiej schizmy w Kościele (zaczęła się w 1415 r.).
Watykaniści twierdzą, że w czasach nowożytnych pisemną rezygnację z urzędu przygotowali Pius XII (sprawował urząd...

1326

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]