Reklama

Ładowanie...

Jeszcze Czesi

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Urodzony w 1931 roku Ivan Klíma debiutował w wieku lat 14, ogłaszając na łamach “Literárních novin" prozę opartą na wojennym doświadczeniu trzyletniego pobytu w obozie w Terezinie. Debiut książkowy przyszedł piętnaście lat później i Klíma jako prozaik i dramaturg stał się ważną postacią literatury czeskiej lat 60.
J

Jego powieść “Godzina ciszy" (1963), dziejąca się w pierwszych latach powojennych na wschodniej Słowacji i zaliczana do nurtu “rozrachunkowego", ukazała się w 1966 r. w Polsce. Później przyszła Wiosna Praska, a po niej inwazja wojsk Układu Warszawskiego. Klíma spędził rok akademicki 1969/70 jako wykładowca w Ameryce, wrócił jednak do kraju i przez następne dwa dziesięciolecia, jako jeden z wielu pisarzy czeskich, którzy nie chcieli poddać się tzw. normalizacji, publikował za granicą lub w samizdacie. W 1989 r. zakładał nowe Stowarzyszenie Pisarzy, w następnych latach szefował czeskiemu PEN Clubowi, niedawno został laureatem nagrody im. Franza Kafki. Powieść, którą teraz otrzymujemy, ukazała się przed czterema laty.

Jej akcja toczy się współcześnie, w latach 90., już po Aksamitnej Rewolucji. Bohaterka, Krystyna, czterdziestokilkuletnia rozwiedziona dentystka,...

5671

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]