Reklama

Ładowanie...

Jest przyjaźń, jest braterstwo

11.07.2004
Czyta się kilka minut
Ta wizyta nie miałaby sensu, gdyby oba Kościoły na serio nie angażowały się w próby kontynuowania oficjalnego dialogu teologicznego, rozpoczętego niegdyś na świętej wyspie Patmos w Grecji. Trudności doktrynalnych nie da się przezwyciężyć bez dialogu prowadzonego w prawdzie i miłości.
K

KS. ADAM BONIECKI: - Delegacja Patriarchatu Konstantynopola uczestniczy w rzymskich obchodach uroczystości świętych Piotra i Pawła już od trzydziestu siedmiu lat. W tym roku, po raz pierwszy od 1995 r., Watykan odwiedził sam patriarcha Bartłomiej I. Jak należy odczytać ten gest?

O. DIMITRI SALACHAS: - Jan Paweł II zaprosił Patriarchę, aby wspólnie uczcić 40. rocznicę spotkania ich poprzedników, Pawła VI i Atenagorasa I, które odbyło się 5 stycznia 1964 r. w Jerozolimie. Bartłomiej chciał też osobiście uczestniczyć w patronalnym święcie Kościoła Rzymu, czyli uroczystościach Apostołów Piotra i Pawła. Przy okazji przewodniczył inauguracji kościoła św. Teodora, który Papież przekazał rzymskiej wspólnocie grecko-prawosławnej.

Spotkanie Papieża i Patriarchy ma znaczenie eklezjologiczne i ekumeniczne: potwierdza wspólne...

5230

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]