Reklama

Jest, a jakby nie było

Jest, a jakby nie było

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Sejm przyjął ustawę o abonamencie radiowo-telewizyjnym. Senat zapewne zrobi to samo, bo nie ma wyjścia. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał dotychczasowe przepisy o opłatach abonamentowych za niekonstytucyjne, mediom publicznym zagroziło bankructwo. Abonament to 34 proc. budżetu TVP i ponad 80 proc. dochodów publicznej radiofonii. Przyjęta ustawa to typowa regulacja ratunkowa: prawie nic nie naprawia, pozwala jedynie przeżyć.
P

Przede wszystkim: nowe prawo nie zawiera żadnego rozwiązania mogącego poprawić ściągalność abonamentu, a ta jest katastrofalna (jedynie ok. 50 proc. w wypadku osób fizycznych i 2-3 proc. w wypadku firm). Dalej też nie ma gwarancji, że rząd zmieni dotychczasową praktykę i zacznie regularnie płacić abonament za osoby ustawowo zwolnione z tego obowiązku. Prawdziwym beneficjentem pozostaje Poczta Polska, która na zbieraniu opłat zarabia rocznie 60 mln złotych (!). Regulacja zawiera natomiast elementy humorystyczne, np. z płacenia zwolnieni są posiadacze zepsutych odbiorników.

Jednym słowem - nic nowego. Na rozwiązanie prawdziwych problemów mediów elektronicznych, jak np. nadmierne uprawnienia KRRiT, upolitycznienie władz mediów publicznych czy koncentracja lokalnych radiostacji w rękach zaledwie kilku potentatów rynkowych, przyjdzie nam poczekać co najmniej do...

925

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]