Reklama

Ładowanie...

Jesienna kultura w Krakowie

Jesienna kultura w Krakowie

29.08.2022
Czyta się kilka minut
ILUSTRACJA ANNA PRUSIEWICZ / DOLASU
S

SACRUM PROFANUM

Usłysz gatunki zagrożone wyginięciem! Zaangażowany i pełen śmiałych eksperymentów – taki będzie tegoroczny festiwal ­muzyki współczesnej Sacrum Profanum, bo w programie między ­innymi eko-opera czy koncert na dwanaście gitar elektrycznych. Usłyszymy też rzadko spotykane ­instrumenty, a może nawet doświadczymy ­muzycznych halucynacji. ­Wszystko w nieoczywistych przestrzeniach Krakowa w dniach 2-11 września.www.sacrumprofanum.com

BOMBA MEGABITOWA: PRZYSZŁOŚĆ JEST BLISKO

Jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, łączące światy kultury, nauki i technologii, zainaugurowane zostało w stulecie urodzin Stanisława Lema. Nauka, kultura i technologia – te trzy światy będą przenikać się w Krakowie. Festiwal Przyszłości Bomba Megabitowa wypełni przestrzenie miasta w dniach 5-12 września. Tematem przewodnim będą zmiany klimatu, a pomysłami na to, jak im przeciwdziałać i jak się adaptować, podzielą się zaproszeni goście. Wśród nich: prof. Jerzy Bralczyk, s. Małgorzata Chmielewska, Sylwia Chutnik, Filip Springer, Adam Wajrak, prof. Marcin Wiącek, Piotr Witwicki i Małgorzata Lebda, a także naukowcy z czołowych amerykańskich uczelni.
www.bombamegabitowa.com

ICE CLASSIC

10 października w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków wystąpi Royal Philharmonic Orchestra. Koncert rozpocznie wykonanie I Symfonii D-dur „Klasycznej” Siergieja Prokofiewa. Partię solową w Koncercie skrzypcowym g-moll Maksa Brucha wykona znakomity skrzypek Sergei Krylov. Wieczór zwieńczy wykonanie monumentalnej II Symfonii D-dur Jeana Sibeliusa, należącej do najwybitniejszych dzieł muzyki fińskiej. Jej prawykonanie w 1902 roku ugruntowało sławę kompozytora. Schemat dramaturgiczny dzieła przywodzi na myśl V Symfonię Beethovena, w której, tak jak to zaplanował również Sibelius, energiczna i szybka trzecia część przechodzi w pełne rozmachu ostatnie ogniwo. W tym triumfalnym finale fińscy komentatorzy upatrywali wyrazu dążeń wolnościowych i prędko ochrzcili utwór „Symfonią niepodległości”.
www.iceclassic.pl

FESTIWAL CONRADA

Sylwia Chutnik, Artur Domosławski, Natasza Goerke, Carmen Maria Machado, Óscar Martínez, Zbigniew Rokita, Éric Vuillard i Jakub Żulczyk – to zaledwie kilkoro spośród ­pisarek i pisarzy, których spotkamy na ­Festiwalu Conrada. Nie zabraknie też gości z zagranicy, w tym cenionych autorów z Ukrainy. Ze wszystkimi spotkamy się stacjonarnie w Krakowie w dniach 24–30 października, by porozmawiać o różnych sposobach doświadczania wspólnoty.

„Hasło tegorocznej edycji – WSPÓLNOTY – skłania do namysłu nad relacjami między jednostką a zbiorowością – wyjaśnia Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu. – Razem z gośćmi z różnych krajów i kręgów kulturowych pomówimy między innymi o tym, jakie wartości, ale też jakie ograniczenia niesie ze sobą przynależność do danej grupy”.
www.conradfestival.pl

MIĘDZYNARODOWE TARGI KSIĄŻKI W KRAKOWIE

25. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie odbędzie się w dniach 27-30 października. Udział w imprezie zadeklarowało ponad 200 wystawców, planujących premiery wydawnicze właśnie na Targi. Miłośnicy książek z całego kraju po rocznej przerwie będą mogli spotkać się z ulubionymi autorami i powiększyć swoje domowe biblioteczki o kolejne tytuły. W ramach Targów zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących i festiwali tematycznych. Nieodłączną inicjatywą towarzyszącą Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie jest prestiżowy Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, popularyzujący książki naukowe i popularnonaukowe z szeroko rozumianej humanistyki. Laureata poznamy 27 października podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
www.ksiazka.krakow.pl

LITERACKIE CHWILE

Do mieszkańców Krakowa i tych, którzy odwiedzają miasto tylko na weekend – koniecznie zapiszcie swoje dzieci na Literackie Chwile w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20). Te odbywające się co niedzielę warsztaty (po ­polsku i ­ukraińsku), inspirowane najpiękniejszymi książkami dla najmłodszych, prowadzi para nagradzanych i wyjątkowo kreatywnych animatorów: Beata Kwiecińska i ­Maciej Dąbrowski. Warsztaty cieszą się dużą popularnością, więc warto się na nie zgłosić już w poniedziałek rano, kiedy ruszają zapisy.
www.palacpotockich.krakow.pl

Aby poznać lepiej swoich ulubionych autorów i autorki, warto udać się na spacer ich śladami. W ramach cyklu literackich spacerów po stolicy Małopolski, organizowanych przez Kraków Miasto Literatury UNESCO, przygotowano trasy, które są okazją do zanurzenia się w literacką historię miasta.
www.miastoliteratury.pl

Organizatorem wydarzeń jest KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]