Reklama

Ładowanie...

Jakie mogą być korzyści ze zwycięstwa Dody w Strasburgu

Jakie mogą być korzyści ze zwycięstwa Dody w Strasburgu

19.09.2022
Czyta się kilka minut
Zamieszanie wokół poglądów celebrytki na temat autorów Biblii może być punktem wyjścia do dyskusji nad karaniem za obrazę uczuć religijnych.
Doda / Tadeusz Wypych/REPORTER
P

Polska naruszyła art. 10 Konwencji o ochronie praw człowieka, gwarantujący prawo do wyrażania opinii, nakładając na Dorotę Rabczewską 5 tys. zł kary za jej wypowiedź na temat Biblii, która obrażała uczucia religijne katolików – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka i nakazał wypłacić piosenkarce 10 tys. euro. Doda została skazana w 2012 r. przez warszawski sąd rejonowy za wypowiedź, w której stwierdziła: „Ciężko wierzyć w coś, co spisał ktoś napruty winem i palący jakieś zioła”. Wyrok został podtrzymany w drugiej instancji, a Trybunał Konstytucyjny uznał jego zgodność z Konstytucją. 

Przez dziesięć lat poważne instytucje dywagowały nad niemądrą i rzeczywiście lekceważącą opinią, z którą teraz, dzięki wyrokowi w Strasburgu, może zapoznać się cały świat. Dobrej rekomendacji nie wystawia to też nam – katolikom. Jezus przyjął swój los i znosił obelgi – czy taka postawa przestała być dla nas religijnie ważna?

Ale zamieszanie wokół wypowiedzi Dody może też mieć pozytywny skutek. Pod warunkiem, że sprowokuje w Polsce dyskusję nad sensem artykułu 196 kk o obrazie uczuć religijnych. Według uzasadnienia wyroku ETPC, obraza uczuć religijnych jest wtedy groźna dla porządku demokratycznego, gdy podżega do nietolerancji religijnej. W Polsce norma ta jest dużo szerzej interpretowana.          

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...
Ukazał się pierwotnie pod tytułem: „Doda górą w Strasburgu”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]