Jak mówić nastolatkom o seksie?

Przed Soborem dominowało w Kościele naiwne podejście utożsamiające czystość z niewiedzą na temat seksualności. Przykładem jest choćby apel Piusa XII skierowany w 1951 r. do położnych, aby przeszkadzały rozszerzaniu się literatury seksuologicznej. Zdaniem Papieża "dla zabezpieczenia zaniepokojonych sumień małżonków wystarczy przeważnie sam ich zdrowy rozum, ich naturalny instynkt, krótkie pouczenie o jasnych i prostych zasadach moralności chrześcijańskiej".

22.04.2009

Czyta się kilka minut

Na szczęście dzisiaj Magisterium docenia niezbędność wiedzy o dojrzewaniu płciowym. Nie znaczy to, że łatwo jest mówić dorastającym osobom o tej delikatnej dziedzinie, zwłaszcza obecnie, gdy kultura przeżywa wahnięcie w drugą stronę, proponując w miejsce dawnej pruderii bezrefleksyjną "modę na seks". Tych trudności doświadczają nie tylko katecheci, ale także księża spowiadający młodych ludzi, a przede wszystkim rodzice, na których ciąży główny wychowawczy obowiązek.

Na katolickim rynku wydawniczym ukazuje się coraz więcej poradników skierowanych przede wszystkim do młodzieży. Wydawnictwo "eSPe" opublikowało książkę Mary Beth Bonacci, konsultantki amerykańskiego programu "Miłość nastolatków", pt. "Sex, miłość i Kościół - czyli to wszystko, o co zawsze chcieliście zapytać". Jak zapowiada podtytuł, autorka nie unika żadnych, nawet trudnych pytań i co ważniejsze, są to pytania rzeczywiście stawiane przez młodzież.

Odpowiedzi są rzeczowe, proste, unikają moralizatorstwa i niezrozumiałego żargonu etycznego. Argumentacja przekonuje pozytywną wizją seksualności i odniesieniami do wartości, które są ważne w życiu każdego człowieka. Jej przesłanie streszcza fragment: "Kiedy mówisz: »Naprawdę mam ochotę kochać się z tobą, ale nie zrobię tego, ponieważ to nie jest dla ciebie najlepsza rzecz«, wtedy jesteś osobą miłości i wzrastasz w czystości" (s. 172). Krótko mówiąc, warto tę książkę polecić nie tylko nastolatkom, ale także zakłopotanym wychowawcom.

Mary Beth Bonacci, "Sex, miłość i Kościół - czyli to wszystko, o co zawsze chcieliście zapytać", Wydawnictwo eSPe, 2009.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej