Reklama

Izraelczyk w Galicji

Izraelczyk w Galicji

22.06.2015
Czyta się kilka minut
Wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury – poświęcona twórczości Daniego Karavana – to polski „debiut” jednego z największych współczesnych artystów izraelskich.
J

Jej tytuł „Esencja miejsca” wskazuje na to, co stanowi podstawowe założenie tej prezentacji: chcemy pokazać twórcę osobnego, mistrza sztuki przestrzeni, uwrażliwionego na pamięć i krajobraz, znakomicie wydobywającego wartość, tajemnicę, semantykę konkretnego miejsca. Dodajmy: artystę mocno obecnego w świecie, natomiast niemal nieznanego w naszym kraju.
Wystawą staramy się wypełnić misję naszej instytucji. MCK od lat stara się badać i popularyzować fenomen Europy Środkowej, jej dziedzictwa i teraźniejszości. Izrael ze względu na swoją historię niewątpliwie należy do tego obszaru kulturowego, o czym świadczą losy rodziny Daniego Karavana, która wywodzi się z okolic Lwowa. Ten swoisty „powrót do Galicji” – do Krakowa, który nie bez powodu nazywany jest „Matką Izraela” – to zarazem rodzaj hommage dla Tadeusza Kantora.
Obydwu artystów połączyło m.in. zainteresowanie kwestiami pamięci. Obszar ten – podobnie jak myślenie o przestrzeni – od początku leży też w polu zainteresowania Międzynarodowego Centrum Kultury. Mamy nadzieję, że wystawa Daniego Karavana stanie się pretekstem do dyskusji o nowatorskich sposobach upamiętniania, o relacjach między człowiekiem a krajobrazem, między cywilizacją a naturą. Dyskusji szczególnie ważnej w polskim kontekście.
To dlatego zadecydowaliśmy, by zamiast katalogu wystawie towarzyszył poświęcony Daniemu Karavanowi album (pierwszy na naszym rynku wydawniczym): mniej dokumentacyjny, bardziej „uniwersalistyczny”, pobudzający – taką mamy nadzieję – do dłuższej refleksji. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]