Reklama

„Istnieje tylko sztuka współczesna"

„Istnieje tylko sztuka współczesna"

22.11.2006
Czyta się kilka minut
DANIEL CICHY: - Czy trudno być w Polsce kompozytorem?
J

Jerzy Kornowicz: - Tak, ponieważ sztuka, podobnie jak nauka, szkolnictwo i kilka innych dziedzin życia finansowanych niemal wyłącznie ze środków publicznych, jest u nas niedoinwestowana. Aby kompozytor prawidłowo funkcjonował we wspólnocie, aby prowadził dialog ze społeczeństwem, bo tak rozumiem rolę twórcy, muszą istnieć struktury komunikacji, wspierające wszystkie elementy trójkąta: twórca - dzieło - odbiorca. A one dopiero się w Polsce kształtują. Kompozytor nie ma w naszym kraju stosownego prawnego umocowania, nie może liczyć na pomoc strukturalną. Brak nam instytucji, których zadaniem jest kompleksowo rozumiana animacja twórczości. O ile nie budzi kontrowersji finansowanie wydarzeń artystycznych, o tyle nie ma mechanizmów wspierania powstawania nowych dzieł i promocji dzieł już powstałych.

Wyjść poza banalność

- Jakie to...

9593

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]