Reklama

Indus w ogniu

Indus w ogniu

08.07.2019
Czyta się kilka minut
Krytykom się nie spodobał, lecz „Arti­cle 15”, który 28 czerwca wszedł do kin w Indiach, wywołał ostrą dyskusję o znaczeniu systemu kastowego w życiu kraju.
O

Obraz nawiązuje tytułem do artykułu 15. indyjskiej konstytucji, który zakazuje dyskryminacji na gruncie religii, pochodzenia kastowego, rasy, płci i miejsca urodzenia. Fabuła bazuje z kolei na wydarzeniach o podtekście kastowym, które w ostatnich latach wstrząsnęły Indiami: zbiorowego gwałtu na dwóch nastolatkach w miejscowości Kitra w dystrykcie Budaun (ofiary znaleziono potem powieszone na drzewie) oraz ataku na siedmioosobową rodzinę dalitów (tzw. niedotykalnych), których ciężko pobito, a następnie przepędzono rozebranych ulicami miejscowości Una. W obu przypadkach śledztwa utknęły w martwym punkcie.

W kilku miastach film zdjęto z ekranów w obawie przed zamieszkami. Wpływowe postaci Bollywood z coraz większą otwartością mówią o hipokryzji życia publicznego, w którym uprzedzenia kastowe są bardzo silne, a nawet wykorzystywane do celów politycznych. Reżyser filmu Anubhav Sinha przyznał w wywiadzie, że do podjęcia tematu skłoniły go indyjskie gazety, które o zbrodniach na osobach z najniższych kast wspominają na końcowych stronach. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]