Reklama

Imiona planet

Imiona planet

13.10.2014
Czyta się kilka minut
Nazewnictwem ciał niebieskich zajmuje się Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU). Egzoplanetę nazywa się poprzez dodanie małej litery do nazwy jej macierzystej gwiazdy.
P

Pierwsza odkryta w danym systemie nazywana jest literą „b”, następne – kolejnymi, niezależnie od odległości od gwiazdy. Jeśli kilka planet zostanie odkrytych równocześnie, wtedy „b” dostaje ta najbliższa gwieździe.
I tak Kepler-10b to pierwsza planeta odkryta w układzie gwiazdy Kepler-10 w gwiazdozbiorze Smoka, obserwowanej przez teleskop kosmiczny Kepler. Zaś Kepler-11b to planeta najbliższa gwieździe Kepler-11 w gwiazdozbiorze Łabędzia, której cały, złożony z aż sześciu planet system odkryto równocześnie.
W lipcu 2014 r. IAU ogłosiła konkurs na „normalne” nazwy dla 305 egzoplanet. Głosować będzie można na stronie www.NameExoWorlds.org.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]