Reklama

Ładowanie...

Idąc po falach

05.08.2008
Czyta się kilka minut
Jeśli szukać w literaturze życiorysów ludzi walczących z żywiołami natury, niektórzy pewnie pomyślą o Odyseuszu. Ten legendarny bohater spod Troi, obdarzony niezwykłą inteligencją i męstwem, miał jedną słabość, która nie pozwoliła mu pokonać żywiołów morza i powrócić do ojczyzny. Były to pewność siebie i pycha. Król Itaki mógł wrócić do swojej ojczyzny i pięknej Penelopy dopiero wtedy, gdy uznał, że nie wszystko może. Sponiewierany, wyrzucony na brzeg przez morze, król-żebrak, wraca do swojego domu dzięki życzliwości nieznajomych. Wraca do domu jako wierzący.
N

Nikt nie potrafi chodzić po wodzie. Nawet Mojżesz i Eliasz nie posiadali takiej zdolności. Wprawdzie w mitologii greckiej było to domeną kilku bóstw, ale lud Izraela nie traktował poważnie greckich opowieści. Gdy zatem czytamy w Ewangelii o Jezusie kroczącym po falach wzburzonych wód, z niedowierzaniem kręcimy głowami i wątpimy w historyczność ewangelicznego epizodu. Podobnie jak uczniami Jezusa, także nami miotają fale oporów umysłu i niepewności.

Piotr postanowił rozwiać wątpliwości w sposób nader oryginalny. "Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie". Prośba Wielkiego Rybaka zdaje się nie mieć żadnego sensu, z wyjątkiem wskazania na impulsywny charakter jego miłości i wiary pomieszanych ze zwątpieniem. Dlatego sądzę, że z tej prośby przebija nade wszystko niezrozumienie własnej roli i pozycji. Widząc Jezusa chodzącego po wodzie pośród...

2690

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]