Reklama

... i pesymistycznie

19.01.2003
Czyta się kilka minut
B

Badania ISP potwierdzają to, co już wiemy: księża są - na tle reszty społeczeństwa - bardzo dobrze wykształceni, ideowi, patriotyczni, zaangażowani publicznie. W tym sensie są typowymi spadkobiercami etosu polskiej inteligencji, choć ich cechą specyficzną jest silny konserwatyzm polityczny. Widać jednak, że wyraźna większość księży akceptuje system demokratyczny i właściwy dla demokratycznego państwa prawa rozdział Kościoła i państwa. Pozytywnym objawem jest także fakt, że mimo dużego osobistego zaangażowania politycznego większość duchownych popiera strategię Episkopatu, by instytucje kościelne wstrzymywały się od włączania w bieżącą politykę.

Uderzającą nowością jest natomiast gwałtowny spadek poparcia dla integracji. Jestem pewien, iż w rzeczywistości jest on jeszcze większy. Na deklaracjach ankietowanych z pewnością odbiła się „polityczna poprawność”: wiedząc o poparciu,...

1822

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]