Reklama

... i pesymistycznie

... i pesymistycznie

19.01.2003
Czyta się kilka minut
B

Badania ISP potwierdzają to, co już wiemy: księża są - na tle reszty społeczeństwa - bardzo dobrze wykształceni, ideowi, patriotyczni, zaangażowani publicznie. W tym sensie są typowymi spadkobiercami etosu polskiej inteligencji, choć ich cechą specyficzną jest silny konserwatyzm polityczny. Widać jednak, że wyraźna większość księży akceptuje system demokratyczny i właściwy dla demokratycznego państwa prawa rozdział Kościoła i państwa. Pozytywnym objawem jest także fakt, że mimo dużego osobistego zaangażowania politycznego większość duchownych popiera strategię Episkopatu, by instytucje kościelne wstrzymywały się od włączania w bieżącą politykę.

Uderzającą nowością jest natomiast gwałtowny spadek poparcia dla integracji. Jestem pewien, iż w rzeczywistości jest on jeszcze większy. Na deklaracjach ankietowanych z pewnością odbiła się „polityczna poprawność”: wiedząc o poparciu,...

1822

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]