Reklama

Homo naledi - nowy gatunek człowiekowatych

Homo naledi - nowy gatunek człowiekowatych

14.09.2015
Czyta się kilka minut
Odkrycie ogłosił zespół uczonych kierowany przez prof. Lee R. Bergera w dwóch publikacjach, które właśnie ukazały się na łamach żurnalu „eLife”.
SCREEN Z FILMU NATIONAL GEOGRAPHIC
Z

Zespół Bergera przeanalizował ponad 1500 fragmentów kości należących do 15 osobników rodzaju ludzkiego, które w latach 2013-14 udało się wydobyć z jaskini Wschodząca Gwiazda znajdującej się RPA – na terenach uznawanych za kolebkę ludzkości. To nie tylko rekordowe odkrycie pod kątem ilości znalezionego materiału kopalnego, ale także bardzo ważna wskazówka na temat ewolucji naszego rodzaju.

Nie ustalono jeszcze ile lat liczą odnalezione szczątki, ale wykazują one wiele podobieństw do szkieletów zarówno osobników z rodzaju Australopithecus, jak i innych znanych form Homo, co sugeruje, że Homo naledi mogli występować około 2-3 mln lat temu, obok innych gatunków człowiekowatych.

Homo naledi nie musieli należeć do naszych przodków – mogli stanowić jedną z bocznych (wymarłych bezpotomnie) filogenetycznych gałęzi hominidów, których wiele zapewne czeka jeszcze na odkrycie. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]