Reklama

Hołd zamordowanemu światu

Hołd zamordowanemu światu

09.05.2004
Czyta się kilka minut
W recenzjach z publikacji naukowych pisze się często, że dana praca wypełnia istotną lukę w tak zwanym stanie badań. Książka Katarzyny Zimmerer nie jest pracą naukową, mimo to można do niej z przekonaniem zastosować ów wyświechtany zwrot. A chodzi o lukę dosyć wstydliwą.
N

Niezwykłe wspomnienia Tadeusza Pankiewicza, farmaceuty, którego apteka znalazła się na terenie utworzonego przez Niemców getta krakowskiego i który stał się współczującym świadkiem życia i zagłady jego mieszkańców, wydane po raz pierwszy w 1947 roku, czekały na wznowienie 35 lat. “Zagłada Żydów w Krakowie" Aleksandra Bibersteina, lekarza z getta, ukazać się mogła dopiero w 1985 roku. Wieloletnia nieobecność tematu wojennych losów Żydów krakowskich tłumaczy się względami polityczno-cenzuralnymi. Jednak już w latach 80. temat ten nie był politycznym tabu, a od 15 lat mamy wolną Polskę - i wciąż nie ukazała się żadna praca historyczna, która by go ujęła całościowo.

***

“Zamordowany świat" obejmuje cały okres okupacji Krakowa, od 6 września 1939 r., gdy do miasta wkroczyły oddziały niemieckie, do 18 stycznia 1945 r. Autorka...

7722

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]