Reklama

Historyczne orędzie

Historyczne orędzie

12.08.2012
Czyta się kilka minut
17 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie zostanie ogłoszone przesłanie Kościoła katolickiego w Polsce i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do narodów Polski i Rosji.
D

Dokument, który podpisze prawosławny patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, będzie się składać z trzech części. Pierwsza jest wezwaniem do dialogu i pojednania, druga – spojrzeniem na historię, ale w perspektywie przyszłości, trzecia to sformułowanie zadań w dziedzinie wspólnego świadectwa chrześcijańskiego wobec współczesnego świata.

Orędzie przygotowywała dwustronna komisja, która została powołana w lutym 2010 r. Impulsem do jej powstania stała się m.in. wizyta w Polsce we wrześniu 2009 r. mnichów z prawosławnego klasztoru na wyspie Stołobnoje koło Ostaszkowa, w którym w 1940 r. więziono Polaków.

Patriarcha Cyryl będzie przebywać w Polsce od 16 do 19 sierpnia. Oprócz Warszawy odwiedzi Białystok, Supraśl, Hajnówkę. Będzie także przewodniczył liturgii uroczystości Przemienienia Pańskiego na Świętej...

1041

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]