Reklama

Historia opisywana inaczej

Historia opisywana inaczej

01.12.2006
Czyta się kilka minut
Tomasz Łubieński jest postacią znaną i cenioną, obecnie pełni funkcję członka Rady Programowej Muzeum Powstania Warszawskiego, toteż nie mogę pozostawić bez komentarza jego wypowiedzi na temat mojej działalności i osoby, jakie był łaskaw zaprezentować w wywiadzie "Polska: jak być kochaną (dodatek "Historia w Tygodniku, "TP nr 46/06).
P

Pan Łubieński stwierdził, że w "Biuletynie IPN" pisałem "o Edwinie Rozłubirskim jak o zwykłym rzezimieszku". Tymczasem udzieliłem tam wywiadu, w którym użyłem jedynie zbliżonych określeń, mając na uwadze fakty znane mi z działalności bojowej Rozłubirskiego "Gustawa" w GL-AL i akcje podległych mu tzw. Czwartaków. Jest faktem, że Rozłubirski rozpoczął działalność zbrojną napadem na pocztę w Janowcu w nocy z 27 na 28 lipca 1942 r. Przynajmniej niektórzy członkowie jego grupy byli w czasie akcji pijani. Także w późniejszym okresie znaczna część działań podległych mu "gwardzistów" to operacje niemądre i szkodliwe, w tym z pogranicza bandytyzmu. Rozłubirski był w czasie wojny specjalistą od tzw. mokrej roboty - mordował ludzi niewygodnych dla kierownictwa PPR. Wspominam o tych faktach w książce "Polska Partia Robotnicza 1941-1944. Droga do władzy" (2003, s. 159-160, 171). O...

9777

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]