Reklama

Wirowanie

Wirowanie

02.11.2011
Czyta się kilka minut
Tańczą niezależnie od wieku, grupowo, pośrodku zawsze jest muzyka, bębnowi wtórują pogięte dęciaki, już bardzo zmęczone jazdą od wsi do wsi, ale po co wymieniać, skoro grajkowie dobiegają osiemdziesiątki.
/ fot. Wojciech Nowicki
R

Rytm podróży jest monotonny. Wystarczy przykleić policzek do szyby, a pejzaż defiluje powoli, jednostajnie. Żyję wtedy na jawie, ale ta jawa jest gdzieś na granicy snu; wkrada się w nią czasem ruch, wirowanie, czasem po prostu taniec, jak tam w Mołdawii na drodze przed urwanym mostem, kiedy w parę rodzin tańczyli ludzie z rękami w górze, klaszcząc, brodząc w tumanach kurzu. Albo inaczej, jak w barze Gnom w Naddniestrzu, kraju, który przecież nie istnieje i choćby dlatego nikt nie powinien w nim kupować kwiatów na targu, myśleć o lepszym samochodzie, w ogóle normalne życie powinno tam być niemożliwe, skoro jest zakazane. Co dopiero taniec, który jest przecież do życia niekonieczny, jest zbędnym ozdobnikiem.

A jednak w Tyraspolu siedziałem przy barowym stoliku, barmance nawet się nie chciało podejść i przetrzeć blatu, choć był brudny i tłusty, patrzyłem, jak na...

17773

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]