Reklama

Ładowanie...

Havel: o polityce i nie tylko

15.03.2013
Czyta się kilka minut
„Havel potrafił bronić spraw, o których prawdziwości był przekonany, bronił ich przed przesądami i opinią większości” –

– to krótkie zdanie znakomicie opisuje istotę Václava Havla, zmarłego w 2011 r. najsłynniejszego czeskiego opozycjonisty, a po upadku komunizmu prezydenta (Czechosłowacji, potem Czech). Zdanie to pochodzi z przedmowy ks. Tomáša Halíka do zbioru esejów i przemówień Havla, wydanych pod tytułem „Zmieniać świat” (większość nie była dotąd publikowana lub była publikowana tylko przed 1989 r. w „drugim obiegu”).
Havel był „filozofem na tronie”, fenomenem w świecie współczesnej polityki. Być może dlatego nie czuł się w nim zbyt dobrze. Sam fakt, że do niego wkroczył, był dla niego zaskoczeniem. Pisarz, myśliciel (marzyciel, jak mu zarzucali niektórzy), któremu leżał na sercu los kraju, świata, ludzi. I dla którego to słowo było środkiem, aby coś zmieniać, a nie polityka z jej mechanizmami i podchodami.
„Moi doradcy zalecili mi, bym przemawiał po czesku. Nie wiem, z jakich...

2793

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]