Reklama

Ładowanie...

Gruzja: prezydent patrzy zza krat

w cyklu STRONA ŚWIATA
23.09.2022
Czyta się kilka minut
STRONA ŚWIATA | Micheil Saakaszwili, były prezydent i niegdysiejszy przywódca oraz bohater ulicznej rewolucji róż, od roku jest w więzieniu. Przed dłuższą odsiadką ocalić go może jedynie wyjazd na leczenie zagranicę. Na to jednak zgodzić się muszą ci, którzy go uwięzili.                                                        
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili w sądzie w Tbilisi, grudzień 2021 r. / FOT. IRAKLI GEDENIDZE/AFP/East News
D

Dziewiętnaście lat temu, w październiku 2003 roku, 45-letni wówczas Saakaszwili stanął na czele ulicznych wystąpień gruzińskiej młodzieży, która podniosła bunt po sfałszowanych przez władze wyborach do parlamentu. Wyborcze oszustwo było zresztą jedynie iskrą, która wywołała pożar. Gruzini, zwłaszcza młodzież, mieli powyżej uszu korupcji, pychy i bezkarności rządzącej elity, a także powszechnego złodziejstwa, bandytyzmu, biedy, poczucia bezsilności i beznadziei.

Saakaszwili również należał do elity władzy. Był ministrem sprawiedliwości w rządzie prezydenta Eduarda Szewardnadzego (1992-2003), którego Gruzini wybrali sobie na początku lat 90. na przywódcę, by uratował ich od wojny domowej. Od wojny uratował, zaprawiony w światowej polityce (był ministrem dyplomacji u Michaiła Gorbaczowa, ostatniego prezydenta sowieckiego imperium) znalazł dla Gruzji bezpieczne miejsce między...

14322

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.


https://www.tygodnikpowszechny.pl/wojciech-jagielski-strona-swiata

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]