Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Groźna inflacja

Groźna inflacja

12.03.2016
Czyta się kilka minut
Działo się to w czasie stanu wojennego. Opracowaliśmy wtedy z Michałem rozmaite modele kosmologiczne.
W

W tamtym czasie powstała modna do dzisiaj koncepcja inflacji – dramatycznie szybkiej ekspansji Wszechświata w jego niemowlęcym stadium. Pewnego dnia Michał zadzwonił do mnie z budki telefonicznej i zaczął opowiadać: „Słuchaj, to bardzo ciekawe! Jakichkolwiek nie wezmę parametrów, zawsze wychodzi mi inflacja!”. Na tym konwersacja została przerwana – bystry cenzor uznał, że lepiej aby obywatele nie rozmawiali o inflacji, choćby nawet kosmicznej. ©

Dr JACEK GRUSZCZAK, fizyk, pracuje w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN, członek Centrum Kopernika.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]