Reklama

Grochem o ścianę?

Grochem o ścianę?

01.08.2006
Czyta się kilka minut
Pancernymi dywizjami "Kultury była prawda, słowo o mocy tak wielkiej, iż bali się go władcy Imperium. Dziś słowo to spotyka nieraz obojętność, ale będzie jak ziarno, przynoszące plon stukrotny.
27 lipca prezd Maisons-Laffitte; pośrodku Henryk Giedroyc /fot. A. Franaszek
2

27 lipca minęła setna rocznica urodzin Jerzego Giedroycia. Z tej okazji w Maisons-Laffitte pod Paryżem, na ogrodzeniu domu przy Avenue de Poissy nr 91 - domu będącego od pół wieku siedzibą "Kultury" i Instytutu Literackiego, odsłonięto pamiątkową tablicę. Ceremonię prowadzili Henryk Giedroyc, brat zmarłego przed sześcioma laty Redaktora, minister Andrzej Przewoźnik - przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Jan Tombiński, ambasador RP we Francji. Wcześniej w pobliskim kościele Mszę św. koncelebrowali po łacinie chiński kapłan Paul Wang, ks. Marian Faleńczyk - pallotyn, od wielu lat zaprzyjaźniony z "Kulturą" oraz redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" ks. Adam Boniecki, który w kazaniu przywołał także pamięć współpracowników Redaktora - Zofii i Zygmunta Hertzów, Marii Czapskiej, Józefa Czapskiego, Juliusza Mieroszewskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego...

6119

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]