Reklama

Gra o korytarze humanitarne

Gra o korytarze humanitarne

29.05.2017
Czyta się kilka minut
Niemal od początku rządów PiS między władzą a Kościołem toczy się spór o uchodźców.
E

Episkopat wielokrotnie zwracał się z prośbą do odpowiednich ministrów o otworzenie w Polsce korytarzy humanitarnych. Na razie bezskutecznie.

Przypomnijmy: korytarzami, czyli przyjmowaniem do kraju pojedynczych rodzin, wcześniej sprawdzonych przez służby, co ograniczałoby masowe przybywanie uchodźców, miałaby się zająć Caritas Polska. Rząd miał wyrazić na to zgodę i wesprzeć akcję finansowo. Dotychczas jednak stanowisko władzy w tej sprawie można było streścić ostatnią wypowiedzią poseł Krystyny Pawłowicz, że korytarze to „islamska inwazja na Polskę przez katolickie zakrystie”.

Tymczasem, według doniesień „Rzeczpospolitej”, rządzący mogą zmienić zdanie. Wszystko z personalną rozgrywką w tle. Zgodnie z ustaleniami gazety między odpowiedzialnymi ministrami a Kościołem toczy się dialog w sprawie korytarzy, jednak nie z Caritas Polska, lecz inną organizacją charytatywną – Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Kierujący nią ks. Waldemar Cisło ma być podobno brany pod uwagę jako nowy szef Caritas Polska. A jego kandydaturę mają wspierać biskupi sympatyzujący z PiS.

Może się zatem okazać, że PiS da się namówić na korytarze, ale pod warunkiem, że odbędzie się to na jego warunkach. To oczywiście z korzyścią dla potrzebujących pomocy ofiar wojny. Ale z drugiej strony ominięcie przez rządzących Caritasu i wsparcie dla PKwP oznacza polityczną rozgrywkę w Kościele, w której to rząd rozdaje karty. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

A ksiądz Cisło jak nikt inny zna tematykę uchodźców i samych uchodźców też dobrze zdążył poznać. Po prostu właściwy człowiek na właściwym miejscu. A tak na marginesie: czy te Syryjki z "korytarza" będzie można jakoś "adoptować" ? Pytam nie tyle w swoim interesie co w interesie setek tysięcy zagubionych ( często niepewnych swojej tożsamości seksualnej ) polskich singli.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]