Reklama

Gorączka na bulwarze Roxas

Gorączka na bulwarze Roxas

18.01.2015
Czyta się kilka minut
Filipińczycy zakochali się we Franciszku. To ważne, gdyż – jak sami przyznają – ogromna bieda i częste klęski żywiołowe w ich kraju wystawiają wiarę w Boga na szczególną próbę.
Manila, 15 stycznia 2015 r. Fot. Andrzej Meller
N

Na kilka dni przed wizytą papieża na Filipinach w stolicy tego kraju, Manili, życie toczyło się normalnym trybem. Kiedy jednak, podróżując z wietnamskiego Sajgonu, spotkałem w samolocie pierwszych pielgrzymów, od razu zrozumiałem, skąd się bierze podekscytowanie, z jakim katolicy z całej Azji Południowo-Wschodniej czekali na Franciszka.
Oto bowiem papież, który tyle mówi o poszanowaniu godności i współczuciu dla biednych i wykluczonych, wybrał się do Filipińczyków – narodu, w którym ok. 25 mln ludzi żyje za równowartość 2 złotych i 25 groszy dziennie. Do jednego z największych krajów Trzeciego Świata, archipelagu tysięcy wysp – ale i ogromnych niesprawiedliwości społecznych i upokarzającej, trudnej do wyobrażenia sobie przez nas biedy. A także do kraju bardzo katolickiego, w którym ze 100 mln mieszkańców aż 80 mln słucha następcy św. Piotra.
Jednym z celów pielgrzymki,...

10616

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]