Reklama

Gniew ratowanych

Gniew ratowanych

01.04.2013
Czyta się kilka minut
Cypr nie zbankrutuje, strefa euro pomoże, ale oczekuje, że wyspa przestanie być największą w Europie pralnią „brudnych” pieniędzy o statusie państwa. Na tę wieść arcybiskup Chrysostomos II zapałał gniewem.
W

W wywiadzie dla rosyjskiej telewizji Chrysostomos – zwierzchnik tutejszej Cerkwi prawosławnej, którą z powodów historycznych wielu Cypryjczyków traktuje jak ostatni autorytet moralny – orzekł, iż Cypr powinien zrezygnować z euro, wystąpić z Unii, a ratunku szukać w Rosji, dokąd Chrysostomos wkrótce się uda, aby prosić o pomoc. W kolejnych wywiadach arcybiskup dzielił się dalszymi myślami: że przed kryzysem Cypr miał „kwitnącą gospodarkę”, że Cypryjczycy nie ponoszą winy za kryzys, bo ten został „zaimportowany” z zewnątrz; że Unia postąpiła niesolidarnie, skąpiąc skromnych 17 mld euro (Unia domagała się, by do 10 mld pomocy Cypr dołożył swoje 7 mld); że teraz Unia „zadusza” cypryjską gospodarkę i „wpędza naród w głód”.
W słowach duchownego próżno by szukać cienia refleksji nad amoralnym (chyba właściwie słowo?) charakterem cypryjskich banków – i może trudno się tu dziwić, skoro...

2204

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]