Reklama

Głosy aniołów

Głosy aniołów

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Chłopięcy głos w europejskiej muzyce sakralnej jest kwintesencją niewinności i czystości, podniesionych przez tradycję chrześcijańską do rangi wartości najwyższych. Jest także sygnałem transcendencji, anielskości i sfery ducha w muzyce.
3

31 maja w krakowskim kościele św. Piotra i Pawła wystąpi jeden z najsłynniejszych europejskich chórów chłopięcych: Windsbacher Knabenchor. Jest on ceniony dla czystości brzmienia i perfekcyjnych wykonań, a charyzmatyczna osobowość dyrygenta, Karla-

-Friedricha Beringera, sprawia, że chór stanowi rzadką syntezę muzykalności i wszechstronności. Współpracowali z nim Herbert von Karajan, Sergiu Celibidache i Kent Nagano, zapraszały do wspólnych wykonań najlepsze zespoły orkiestrowe. Podopieczni Beringera równie swobodnie wykonują kameralną muzykę a cappella, jak wielkie formy oratoryjne, kantatowe i symfoniczne.

W Krakowie chór zaprezentuje motety Bacha "Komm Jesu, komm", "Jesu, meine Freunde" oraz "Fürchte dich nicht", które - choć wiążą się z praktyką wykonywania utworów podczas nabożeństw żałobnych i pogrzebowych - po ponad dwóch wiekach od...

4154

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]