Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →
31 sierpnia kard. Reinhard Marx, przewodniczący niemieckiego Episkopatu, przyjedzie do Polski, do Gliwic. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Tutaj 31 sierpnia 1939 r., o 20.00 wieczorem, miała miejsce tzw. prowokacja gliwicka: rzekomi polscy powstańcy opanowali niemiecką radiostację (miasto należało do Niemiec) i wezwali przez radio do antyniemieckiego powstania na Śląsku. Atak sfingował niemiecki wywiad; nagłośniony przez propagandę, stał się on dla Hitlera jednym z pretekstów, jakimi uzasadnił atak na Polskę 1 września 1939 r. – twierdząc, że Niemcy musiały „odpowiedzieć ogniem” na polską agresję.
W gliwickiej katedrze kard. Marx i abp Stanisław Gądecki, przewodniczący polskiego Episkopatu, odprawią wspólnie o godzinie 18.00 mszę za ofiary II wojny światowej. Następnie – dokładnie o godzinie 20.00 – pod zachowanym do dziś budynkiem dawnej radiostacji odbędą się wspólne modlitwy ekumeniczne: za ofiary wojny oraz o pokój. Prócz przewodniczących obu Episkopatów, wezmą w nich udział inni biskupi katoliccy, a także przedstawiciele Kościoła ewangelickiego i wspólnoty żydowskiej.
Niemiecki Episkopat przywiązuje dużą wagę do tych wydarzeń. Następnego dnia, 1 września, kard. Marx pojedzie do Warszawy: tu będzie się modlił przy grobie ks. Popiełuszki i zwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego. Dla strony niemieckiej ma mieć to także wymiar symboliczny: nawiązanie do 70. rocznicy Powstania i 25. rocznicy upadku komunizmu. „Swą podróżą do Polski przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów chce oddać hołd polskiej walce o wolność i podkreślić jej znaczenie dla budowania wolnej Europy” – czytamy w komunikacie niemieckiego Episkopatu.
Wcześniej, w połowie sierpnia, abp Ludwig Schick z Bambergu – współprzewodniczący „grupy kontaktowej” Episkopatów Polski i Niemiec (od 1995 r. koordynuje ona współpracę obu Kościołów) – uczestniczył w międzynarodowych warsztatach o pojednaniu, jakie od pięciu lat w dawnym KL Auschwitz organizuje niemiecka Fundacja im. Maksymiliana Kolbego. Tematem warsztatów była m.in. wojna rosyjsko-ukraińska, a uczestniczyli w nich również Rosjanie i Ukraińcy.