Reklama

Głębokie pokłady zaniechań

Głębokie pokłady zaniechań

19.01.2015
Czyta się kilka minut
Śląsk staje się tematem ważnym w dwóch przypadkach: gdy pod ziemią giną górnicy albo gdy rząd zapowiada zamknięcie kolejnej kopalni i tysiące ludzi, często całe miasta, wychodzą na ulice.
T

Tymczasem jeden z najważniejszych regionów gospodarczych kraju, uważany powszechnie za bogaty i silny, od kilkunastu lat czeka na poważną rozmowę o swojej przyszłości. Górnicy nie rozumieją, dlaczego nagle ich kopalnie stają się kulą u nogi polskiej gospodarki. Obywatele nie rozumieją, dlaczego dobrze zarabiający – jak powszechnie się mówi – górnicy protestują. A rząd od kilkunastu lat nie wie, co zrobić z kopalniami: jak wyważyć racje ekonomiczne i koszty społeczne. Trwa pielęgnowanie ciszy o polskim górnictwie, od czasu do czasu przerywane ogłoszeniem doraźnego programu naprawczego, na który odpowiedzią jest kolejny protest. ©℗

686

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]