Reklama

Gdzież jest, o śmierci, twój oścień

Gdzież jest, o śmierci, twój oścień

07.04.2009
Czyta się kilka minut
Ks. Alfons Skowronek, teolog:Cała treść orędzia o zmartwychwstaniu streszcza się w przekonaniu, że miłość jest możliwa, także fragmentarycznie, w różnych etapach naszego życia, i że ma w sobie niepohamowaną siłę, która przezwycięża śmierć. Miłość do drugiego jest zdarzeniem Bożym. Rozmawiał Artur Sporniak
A

Artur Sporniak: Niedługo przed śmiercią prof. Zbigniew Religa przyznał, że nie interesuje go "ucieczka do Boga na koniec". Po co nam wiara, jeśli można życie pięknie przeżyć i umierać pogodzonym ze śmiercią?

Ks. Alfons Skowronek: Pan profesor Religa to wielki chirurg, który sam siebie przedstawia jako zdeklarowanego ateistę suwerennie spoglądającego w oczy własnej śmierci, bez trwożliwego uciekania się do Boga na ostatniej prostej swego życia (miejsca na Boga nie ma też oczywiście w całości jego życia, pięknie i radośnie przeżywanego bez Niego). Taka postawa zasługuje na szacunek. Nie mniejszy respekt budzi spokojne, nieemocjonalne prezentowanie osobistego dystansowania się od Boga. Profesor nie był ateistą wojującym; daleki był od propagowania niewiary.

Jeśli wolno wtrącić szczyptę własnego wyznania: imponują mi, a czasem...

23378

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]