Reklama

Ładowanie...

Gdzież jest, o śmierci, twój oścień

07.04.2009
Czyta się kilka minut
Ks. Alfons Skowronek, teolog:Cała treść orędzia o zmartwychwstaniu streszcza się w przekonaniu, że miłość jest możliwa, także fragmentarycznie, w różnych etapach naszego życia, i że ma w sobie niepohamowaną siłę, która przezwycięża śmierć. Miłość do drugiego jest zdarzeniem Bożym. Rozmawiał Artur Sporniak
A

Artur Sporniak: Niedługo przed śmiercią prof. Zbigniew Religa przyznał, że nie interesuje go "ucieczka do Boga na koniec". Po co nam wiara, jeśli można życie pięknie przeżyć i umierać pogodzonym ze śmiercią?

Ks. Alfons Skowronek: Pan profesor Religa to wielki chirurg, który sam siebie przedstawia jako zdeklarowanego ateistę suwerennie spoglądającego w oczy własnej śmierci, bez trwożliwego uciekania się do Boga na ostatniej prostej swego życia (miejsca na Boga nie ma też oczywiście w całości jego życia, pięknie i radośnie przeżywanego bez Niego). Taka postawa zasługuje na szacunek. Nie mniejszy respekt budzi spokojne, nieemocjonalne prezentowanie osobistego dystansowania się od Boga. Profesor nie był ateistą wojującym; daleki był od propagowania niewiary.

Jeśli wolno wtrącić szczyptę własnego wyznania: imponują mi, a czasem...

23378

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]