Reklama

Gdy państwo śpi

Gdy państwo śpi

07.05.2018
Czyta się kilka minut
O tym, że pieniądze Fundacji Czartoryskich trafiły do Liechtensteinu, rząd PiS wiedział co najmniej od jesieni. Milczenie państwa w tej kontrowersyjnej sprawie coraz bardziej przypomina przyzwolenie.
Jeszcze razem: książę Adam Karol Czartoryski z córką Tamarą i żoną Josette Calil, Wawel, 2012 r. M. LASYK / REPORTER
N

Na początek małe ćwiczenie. Załóżmy, że pewnego dnia renomowana fundacja, zarządzająca na co dzień setkami milionów złotych, przenosi niemal cały majątek do Liechtensteinu i w ten sposób przestaje podlegać polskiemu prawu. Jej władze cichaczem składają następnie w sądzie wniosek o likwidację, a gdy sprawa wychodzi na jaw, próbują uspokoić opinię publiczną, że dotychczasowe cele statutowe w kraju będzie odtąd realizować nowa organizacja, z siedzibą w Liechtensteinie, gdzie prawo bardziej sprzyja tego typu działalności. Zaraz potem jedna z osób zasiadających w organie nadzorującym fundację publicznie zarzuca pozostałym działanie na jej niekorzyść i fałszowanie podpisów.

Wyobraźmy sobie, że chodzi o Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a nie o krakowską Fundację Książąt Czartoryskich.

Co kto może?

Wątpliwe, by w takiej sytuacji Ministerstwo Zdrowia,...

8795

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Le Jour Viendra - przy antylewicowej retoryce, demontażu infrastruktury społeczno-socjalnej w III RP, rosnacej pozycji i majątku kościoła katolickiego, brzmi jak groźba....;)

Le Jour Viendra - przy antylewicowej retoryce, demontażu infrastruktury społeczno-socjalnej w III RP, rosnacej pozycji i majątku kościoła katolickiego, brzmi jak groźba....;)

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]