Reklama

Gdy cię znieważa byle kto...

Gdy cię znieważa byle kto...

25.09.2006
Czyta się kilka minut
W systemie prawa amerykańskiego przysięga ma określoną wartość, co oznacza, że sprawca krzywoprzysięstwa może spędzić w więzieniu wiele lat. W Polsce ta zasada nie przyjęła się. Kłamać i pomawiać można niemal bezkarnie, zwłaszcza gdy prezentuje się poglądy bliskie aktualnie rządzącym. Wartość, jaką jest dobre imię, bywa nagminnie szargana, a wypowiedzi pożal się Boże autorytetów od wydawania certyfikatów przyzwoitości, pełne niezrozumiałych znaków zapytania, czynią ofiary napaści bezbronnymi, ponieważ nikt normalny nie chce udowadniać, że nie jest wielbłądem.
Z

Z drugiej wszakże strony, zapatrzeni w USA, bezkrytycznie przyjęliśmy ich sposób pisania tekstów prawnych, wskutek czego każdy szanujący się polski prawnik nadużywa słowa "whereas", które w prawniczym żargonie oznacza "zważywszy, że...". Bywają jednak sytuacje, gdy ten zwrot bywa pomocny, zwłaszcza gdy pomaga zrozumieć intencje legislatora lub stron umowy. Sprawdźmy, jak to działa:

"Zważywszy, że niektóre osoby związane z bardzo ważnym instytutem dążyły w swych publikacjach do udowodnienia, że Jacek Kuroń, działając wspólnie i w porozumieniu z SB, zwłaszcza podczas swych wieloletnich odsiadek, usiłował utrwalić ustrój socjalistyczny; zważywszy, że niektórzy politycy usiłowali skwapliwie wykorzystać te publikacje dla własnych interesów politycznych i osobistych; zważywszy, że liczba osób będących u władzy, które upomniały się o dobre imię pomówionego, jest...

1415

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]