Reklama

Galicyjskie gadanie

Galicyjskie gadanie

24.02.2009
Czyta się kilka minut
Zakończone w ubiegły weekend spotkanie ministrów obrony państw NATO miało silny wymiar medialny - niewspółmierny do rangi samego wydarzenia. Nieformalne spotkania ministrów mają na celu swobodną dyskusję i przygotowywanie gruntu pod przyszłe inicjatywy, a nie zaznaczanie się w historii sojuszu. Odbywa się ich kilka w ciągu roku na szczeblu szefów dyplomacji lub właśnie ministrów obrony. Wyjazdowa formuła służy natomiast przybliżeniu sojuszu opinii publicznej, traktującej NATO jako organizację coraz bardziej odległą od problemów Europy.
P

Polityczny wymiar spotkania krakowskiego był zdecydowanie skromniejszy. Choć zgodzono się, że wojna afgańska idzie w złym kierunku i dla NATO, i dla Afganistanu, niewielu sojuszników okazało gotowość wyjścia poza retorykę i zajęcia się problemem na miejscu. Podobny mechanizm ujawnił się w propozycji sekretarza obrony Johna Huttona, aby stworzyć "siły solidarności" przeznaczone do obrony terytorium państw członkowskich. Ta pięknie brzmiąca (zwłaszcza dla uszu środkowych Europejczyków) idea przykrywa niewygodny dla NATO problem, którym jest deficyt politycznej debaty i współdziałania w kwestiach bezpieczeństwa Europy Północno-Wschodniej. Bez zmiany nastawienia "siły" staną się jedynie ersatzem politycznej solidarności.

Dla Polski szczyt zakończył się oczywiście sukcesem. Nie mogło być inaczej, skoro najpierw dowiedzieliśmy się o podpisaniu z USA "strategicznego...

2789

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]