Reklama

Ładowanie...

Czesi wyrzucają Rosjan

Czesi wyrzucają Rosjan

19.04.2021
Czyta się kilka minut
Osiemnastu dyplomatów z ambasady Rosji w Pradze, których czeskie służby zidentyfikowały jako funkcjonariuszy wywiadu cywilnego SWR i wojskowego GRU, dostało 48 godzin na opuszczenie kraju.
Przed ambasadą Rosji w Pradze, 18 kwietnia 2021 r. / FOT. Petr David Josek AP/Associated Press/East News
T

To reakcja na zamachy, których sprawcami mieli być, jak twierdzą Czesi, agenci GRU. Stało się to jesienią 2014 r.: dwukrotnie, w październiku i grudniu, doszło do eksplozji w magazynach z bronią w miejscowości Vrbětice; w pierwszym wybuchu zginęło dwóch ludzi. Magazyny należały do czeskiej firmy zbrojeniowej Imex, która miała eksportować wtedy broń na Ukrainę, wiosną 2014 r. zaatakowaną przez Rosję.

Początkowo czeskie władze sądziły, że były to wypadki. Teraz podano, że sprawcami byli agenci GRU Aleksander Miszkin i Anatolij Czepiga: ci sami, którzy cztery lata później usiłowali otruć w Wielkiej Brytanii Siergieja Skripala i jego córkę. 

Rosja zaprzecza zarzutom i w odpowiedzi wyrzuca 20 Czechów. Ciąg dalszy zapewne nastąpi.

 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]