Reklama

Ładowanie...

Franciszkanin

16.03.2013
Czyta się kilka minut
Czy powiedzie się próba wprowadzenia idei św. Franciszka z Asyżu za mury Watykanu?
J

Jest ranek 14 marca – dzień pierwszy z papieżem Franciszkiem; czytam kolejne teksty opisujące skromny styl życia kardynała z Argentyny; jego zaangażowanie na rzecz ubogich itd. Cieszę się z całą Ameryką Łacińską, że to ich biskup jest nowym biskupem Rzymu i całego świata; że to zakonnik wrażliwy na świat stworzenia, jezuita o prawdziwie franciszkańskiej duszy...
Wszyscy podkreślają znaczenie imienia nowego papieża. Powstało ono z przezwiska chłopca ochrzczonego w 1182 r. jako Giovanni Bernardone. Nazywano go „Francesco” („Francuzik”) ze względu na matkę pochodzącą z Pikardii, a może i dlatego, że lubił śpiewać francuskie pieśni. Inni twierdzą, że nazwał go tak ojciec, będąc pod ogromnym wrażeniem Francji, w której zawarł korzystne umowy handlowe. Dziś jest jednym z najbardziej znanych świętych katolickich, lubianym przez cały świat.
A jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu,...

3823

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]