Reklama

Franciszek wyrzuca biskupów-przestępców

Franciszek wyrzuca biskupów-przestępców

15.10.2018
Czyta się kilka minut
Dwóch biskupów emerytów z Chile zostało – decyzją papieża – usuniętych ze stanu kapłańskiego; to najsurowsza kara, jaką Kościół może zastosować wobec duchownych.
W

Watykan informuje, że powodem tej decyzji jest fakt, iż emerytowany abp Francisco Cox Huneeus (obecnie lat 84) i emerytowany biskup Marco Antonio Órdenes Fernández (lat 53) dopuścili się w przeszłości przestępstw seksualnych wobec dzieci. Cox, w latach 1990-97 arcybiskup La Serena, ustąpił z urzędu w wieku 63 lat (chilijskie władze kościelne nie podały wtedy przyczyn) i dziś żyje w siedzibie swego zgromadzenia w Niemczech. Z kolei Órdenes, od 2006 r. biskup Iquique, ustąpił w 2012 r. (oficjalnie z powodów zdrowotnych) i wyjechał do Peru; w tym czasie toczyły się już sprawy przeciw niemu, cywilna i kościelna. Od papieskiej decyzji nie ma odwołania.

Afery pedofilskie wstrząsają Kościołem w Chile; prokuratura prowadzi śledztwa przeciw 167 pracownikom instytucji kościelnych, w tym 96 duchownym. W maju 34 urzędujących biskupów podało się zbiorowo do dyspozycji papieża, który jak dotąd zdymisjonował kilku z nich. ©℗

Na podst. KNA, AFP, DPA

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]