Reklama

Ładowanie...

Franciszek wyrzuca biskupów-przestępców

Franciszek wyrzuca biskupów-przestępców

15.10.2018
Czyta się kilka minut
Dwóch biskupów emerytów z Chile zostało – decyzją papieża – usuniętych ze stanu kapłańskiego; to najsurowsza kara, jaką Kościół może zastosować wobec duchownych.
W

Watykan informuje, że powodem tej decyzji jest fakt, iż emerytowany abp Francisco Cox Huneeus (obecnie lat 84) i emerytowany biskup Marco Antonio Órdenes Fernández (lat 53) dopuścili się w przeszłości przestępstw seksualnych wobec dzieci. Cox, w latach 1990-97 arcybiskup La Serena, ustąpił z urzędu w wieku 63 lat (chilijskie władze kościelne nie podały wtedy przyczyn) i dziś żyje w siedzibie swego zgromadzenia w Niemczech. Z kolei Órdenes, od 2006 r. biskup Iquique, ustąpił w 2012 r. (oficjalnie z powodów zdrowotnych) i wyjechał do Peru; w tym czasie toczyły się już sprawy przeciw niemu, cywilna i kościelna. Od papieskiej decyzji nie ma odwołania.

Afery pedofilskie wstrząsają Kościołem w Chile; prokuratura prowadzi śledztwa przeciw 167 pracownikom instytucji kościelnych, w tym 96 duchownym. W maju 34 urzędujących biskupów podało się zbiorowo do dyspozycji papieża, który jak dotąd zdymisjonował kilku z nich. ©℗

Na podst. KNA, AFP, DPA

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]