Festiwal Conrada bez dotacji MKiDN

Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Conrada, współtworzony przez środowisko „Tygodnika Powszechnego”, nie otrzymał dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundacja Tygodnika Powszechnego – organizująca to wydarzenie od 10 lat we współpracy z Miastem Kraków i Krakowskim Biurem Festiwalowym, będzie składała odwołanie w tej sprawie.

13.02.2019

Czyta się kilka minut

Spotkanie „O ruchu” z Olgą Tokarczuk podczas 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Conrada. Kraków, październik 2018 r. / / Fot. Robert Słuszniak
Spotkanie „O ruchu” z Olgą Tokarczuk podczas 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Conrada. Kraków, październik 2018 r. / / Fot. Robert Słuszniak

Organizowany w Krakowie od 2009 roku i wielokrotnie doceniany w rankingach najlepszych imprez literackich świata Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada po 10 latach wypadł z listy wspieranych przez resort przedsięwzięć promujących czytelnictwo. MKiDN nie znalazło środków na dofinansowanie festiwalu, który co roku przyciąga nie tylko najwybitniejsze autorki i autorów z całego świata, ale również tysiące czytelników z całej Polski.

Festiwal Conrada to od lat jedno z najważniejszych wydarzeń literackich roku, dające możliwość szerokiej publiczności (festiwal nigdy nie był biletowany!) spotkania z takimi sławami, jak m.in. laureaci literackiego Nobla – Herta Müller, Swietłana Aleksiejewicz czy Orhan Pamuk; Bookera – John Banville, Eleanor Catton, Kiran Desai, Richard Flanagan, Arundhati Roy, czy Olga Tokarczuk), i całą plejadą gwiazd światowej literatury na czele z Pascalem Quingardem, Amosem Ozem, Roberto Calasso, Paulem Austerem i Siri Hustvedt, Elisabeth Åsbrink, Martinen Caparrósem, Miljenko Jergovićem, Etgarem Keretem czy Wellsem Towerem. 


Posłuchaj podkastu: Aleksander Kardyś i Grzegorz Jankowicz o tym, jak się ma werdykt resortu ministra Glińskiego do wartości festiwalu i o tym, jaka czeka go przyszłość


W ciągu dekady istnienia Festiwal Conrada umożliwił też polskim czytelnikom spotkanie z niemalże wszystkimi najważniejszymi autorkami i autorami polskiej literatury, m.in. Hanną Krall, Mikołajem Grynbergiem, Wojciechem Jagielskim czy Wiesławem Myśliwskim.

Wspiera także tych, którzy dopiero debiutują – od czterech lat festiwal przyznaje Nagrodę Conrada za najlepszy debiut literacki. Podczas festiwalu organizowane są lekcje czytania dla młodzieży, pamięta się także o najmłodszych – co roku oferując bogate pasmo literatury dziecięcej. 

W ubiegłorocznej edycji Festiwalu wzięła udział ponad dwudziestotysięczna publiczność. Przeprowadzona wśród niej przez organizatorów ankieta ewaluacyjna pokazała, że 9 na 10 ankietowanych gotowych było polecić go swoim znajomym.

„Tygodnik Powszechny ” – Conrad Festival: od zawsze razem

Nieuzyskanie wystarczającej oceny strategicznej (zaledwie 19 na 30 możliwych punktów) zakrawa na ponury żart. Ministerstwo docenia merytoryczną wartość i organizacyjną sprawność, ale nie uważa, by doceniona także poza granicami Polski, skupiająca największe nazwiska światowej literatury i wielu wydawców literatury wysokiej impreza była strategicznie ważna dla rozwoju polskiej kultury. Czyżby zatem jej rozwój nie był priorytetem MKiDN?

Po raz kolejny dofinansowania nie dostały również Lekcje Czytania – akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego, która ma na celu budzenie zainteresowania literaturą poprzez twórczą rozmowę o wybranych tekstach. Od roku odbywające się w całej Polsce lekcje finansują czytelnicy „Tygodnika Powszechnego” i darczyńcy Fundacji.


CZYTAJ WIĘCEJ:

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]