Reklama

Ewangelia w mieście

Ewangelia w mieście

13.09.2021
Czyta się kilka minut
W

Współczesne miasta są znacznie bardziej zsekularyzowane niż wieś. Wierzący doświadczają więc pokusy, by z miasta uciec „i zamknąć się w małym wiejskim kościółku” – obrazowo mówił kard. Luis M. Sista podczas Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbywał się w Łodzi (9-11 września) i poświęcony był właśnie ewangelizacji miasta.

Gospodarz wydarzenia abp Grzegorz Ryś zauważył, że taka ucieczka jest przeciwieństwem doświadczenia pierwotnego chrześcijaństwa, które rozwijało się przede wszystkim w miastach.

Przez trzy dni kilkaset osób brało udział w rekolekcjach, wykładach, warsztatach – zastanawiając się nad możliwością rozwoju chrześcijaństwa we współczesnej przestrzeni miejskiej.

Wśród prowadzących i wykładowców znaleźli się m.in. świeccy profesorowie Kaja Kazimierska i Władysław Stróżewski oraz księża Tomaš Halík i Grzegorz Strzelczyk. Rekolekcje prowadziły Siostry i Bracia ze Wspólnot Jerozolimskich. W­ielu uczestników podkreślało, że był to czas uczenia się, jak być Kościołem otwartym, dialogicznym i obecnym na peryferiach.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]