Reklama

Emerytowany biskup Rzymu

Emerytowany biskup Rzymu

11.02.2013
Czyta się kilka minut
Biskupi przechodzą na emeryturę. Nie powinno nas zatem zaskakiwać, że robi tak biskup Rzymu. Jeśli się dziwimy, to dlatego że socjologiczna strona papiestwa przesłoniła nam jego teologiczne podstawy.
P

Papież zrezygnował! Epokowe wydarzenie! Co teraz będzie?!
Owszem, patrząc z czysto społeczno-historycznej perspektywy, rezygnacja papieża jest wydarzeniem epokowym. Zdarza się raz na kilkaset lat. W perspektywie wiary jednak nie powinna nas ani dziwić, ani niepokoić. W tej perspektywie jest o tyle wydarzeniem epokowym, że może być szansą przywrócenia ważnej teologicznej prawdy, która w powszechnej świadomości została przysłonięta społeczno-kulturowym kształtem instytucji Kościoła.
Do dziś pamiętam dziennikarkę polskiej telewizji, która (kilka lat temu) ogłaszała z przejęciem, że papież jest TEŻ (podkr. – P.S.) biskupem Rzymu. Nie dziwię się wcale jej szczeremu zdziwieniu. Lecz informacja ta była o tyle absurdalna, że papież to po prostu biskup Rzymu. I całe jego znaczenie w Kościele – jako papieża, czyli abstrahując od osobistego oddziaływania – bierze się właśnie z tego...

3252

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]