Reklama

Ekumenizm w cieniu islamu

z Rabatu
20.05.2019
Czyta się kilka minut
W kraju muzułmańskim działa szkoła kształcąca liderów dla afrykańskich wspólnot katolickich i protestanckich – inicjatywa bez precedensu.
Wspólny posiłek w Instytucie Al Mowafaqa, lipiec 2017 r. FB / AL MOWAFAQA
O

Okoliczni mieszkańcy wspominają, że tych kilka klas lekcyjnych, dwie duże sale, małe biuro, dziedziniec i ogród przy Chellah Avenue należały kiedyś do Małych Sióstr Zwiastowania. Zakonnice prowadziły tam niewielką przychodnię i aptekę dla ubogich Marokańczyków. Po wyprowadzce sióstr z Rabatu miejsce przemianowano na bibliotekę. Dzisiaj ten sam niepozorny budynek w kolorze piasku chowa się w cieniu najbardziej znanych hoteli marokańskiej stolicy. To tam w 2012 r. założono Ekumeniczny Instytut Teologiczny Al Mowafaqa – pierwsze tego typu wspólne przedsięwzięcie Kościołów katolickich i protestanckich w Afryce, gdzie kształci się świeckich liderów religijnych.

Kościelny lider do wszystkiego

Instytut wydaje się łączyć w sobie funkcje biblioteki i kliniki, które w przeszłości zajmowały tę samą przestrzeń – jest miejscem edukacji, które jednocześnie stara się leczyć relacje...

11252

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]