Reklama

EGZORCYZMOWANIE KRYZYSU

EGZORCYZMOWANIE KRYZYSU

09.04.2012
Czyta się kilka minut
Czy Kościół ma receptę na kryzys gospodarczy? Czy koniecznie musi ją mieć? A może jego zadanie jest inne niż naprawianie światowej (i polskiej) ekonomii i polityki?
Emerytowany biskup anglikański George Packard, aresztowany wraz z demonstrantami z ruchu Occupy Wall Street, których próbował poprzeć. Demonstranci chcieli wtargnąć na teren Duarte Park na Manhattanie, należący do Kościoła episkopalnego. 17 grudnia 2011 r fot. J.B Nicholas / Splash News / East News
M

Mocno zabrzmiał kilka dni temu głos polskich biskupów w sprawach społecznych. Plaga umów śmieciowych, mobbing, zmuszanie do bezpłatnej pracy w godzinach nadliczbowych czy nieuzasadnionej pracy w niedzielę i święta zostało skrytykowane w liście społecznym Episkopatu, zatytułowanym „W trosce o człowieka i dobro wspólne”.

Biskupi nie czują się kompetentni, żeby wskazywać konkretne rozwiązania, niepokoi ich jednak brak pracy dla coraz większej grupy wykształconych młodych ludzi i dlatego zastanawiają się, czy nie pora na zmianę sposobu kształcenia. Przypominają, że Kościół uznaje znaczenie rachunku ekonomicznego i pozytywną rolę zysku, ale mówią, że być może nadszedł czas na wsparcie także innych modeli przedsiębiorczości obok tych nastawionych na zysk.

Podobne wątki pojawiły się w opublikowanej z końcem ubiegłego roku nocie Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” pt. „O reformę...

2756

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]