Reklama

Dzień Walki z Depresją

Dzień Walki z Depresją

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Zmiana postrzegania depresji to w Polsce m.in. efekt wielu akcji społecznych. Pierwsze zaczęły być prowadzone na przełomie XX i XXI wieku.
Fot. British Government / DOMENA PUBLICZNA
O

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, który obchodzimy 23 lutego, to zasługa dr. Dariusza Wasilewskiego, który wspólnie z Fundacją ITAKA zaczął organizować akcję „Lecz depresję”. Od dziewięciu lat częścią obchodów jest charytatywny „Koncert Pogodny” organizowany przez dr. Wasilewskiego i Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji. Tegoroczny Dzień odbywa się pod hasłem „Depresja wieku podeszłego” – a przewrotny tytuł koncertu to „Wesołe jest życie staruszka”.

CZARNY PIES PREMIERA
Najbardziej znanym politykiem cierpiącym na stany depresyjne był Winston Churchill (na zdjęciu powyżej). Depresję określał malowniczo mianem „czarnego psa” – i takie określenie depresji funkcjonuje w krajach anglojęzycznych do dziś. Churchill uważał, że formą autoterapii, pozwalającej trzymać „czarnego psa” na uwięzi, było dla niego malarstwo. Pisał, że dla przywrócenia stanu...

1693

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]