Reklama

Ładowanie...

Dzień Ciszy na Bali

Dzień Ciszy na Bali

07.03.2022
Czyta się kilka minut
Balijski Nowy Rok nazywany jest Dniem Ciszy.
KEYZA WIDIATMIKA / NURPHOTO VIA GETTY IMAGES
W

Według kalendarza balijskiego jest świętem ruchomym i przypada w dniu następującym po nowiu dziewiątego miesiąca księżycowego. W tym roku był to 3 marca. Nie można rozpalać ognia, podróżować, należy też wstrzymać się od pracy. Zamknięte jest nawet międzynarodowe lotnisko Ngurah Rai. Radość zaczyna się nazajutrz. W rytuale mabuug-buugan mieszkańcy nacierają się błotem, które symbolizuje ziemię i wodę jako źródła życia. Tradycja ta wyraża wdzięczność bogu za otrzymane dary. Na zdjęciu rdzenni mieszkańcy wioski Kedonganan, 4 marca 2022 r. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]