Reklama

Dziecko jest święte

Dziecko jest święte

17.07.2012
Czyta się kilka minut
Przy dzisiejszym stanie wiedzy psychologicznej bicie dzieci stanowi kompromitację dorosłych. Ale trzeba powiedzieć więcej: czas najwyższy, by przyjrzeć się dziecku na poważnie także w teologii i wreszcie zacząć się od niego czegoś uczyć.
rys. Joanna Grochocka
W

Wyobraźmy sobie, że właśnie odbywa się planowany na październik Synod Biskupów poświęcony nowej ewangelizacji. Obrady biskupów i kardynałów nie przebiegają bez napięć. Na temperaturę dyskusji wpływ mają konsekwencje niedawnej afery Vatileaks. Wtem, podobnie jak po zmartwychwstaniu, wśród zgromadzonych biskupów staje Jezus. Co powiedziałby dziś?

Możliwe, że to samo, co powiedział do spierających się o pierwszeństwo apostołów: „Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego” (Mt 18, 3). Jak zareagowaliby współcześni apostołowie?

Prawdopodobnie przyjęliby te słowa do wiadomości, odnotowali w dokumentach Synodu, a papież zamieścił w posynodalnej adhortacji. Wątpię jednak, by to w praktyce coś poważnego zainicjowało, np. powstanie teologii dziecka, czyli bardziej systematycznego i dokładnego namysłu, badającego, które z...

7801

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]