Reklama

Dysydenci i dygnitarze

Dysydenci i dygnitarze

13.03.2012
Czyta się kilka minut
Solidna książka Konrada Rokickiego zaznajamia z surrealizmem peerelowskiego życia literackiego.
T

Tadeusz Konwicki, zawieszony w prawach członka PZPR, na zadane przez przewodniczącego Centralnej Komisji Kontroli Partyjnej pytanie: „Czy zależy wam na partii?” odparł: „Szczerze mówiąc – nie”. Antoni Słonimski zbierał podpisy pod „Listem 34” w kawiarni Czytelnika, starannie dobierając sygnatariuszy. Obawiał się, że protest zechce podpisać „ten bezczelny Kazio Brandys”. Melchior Wańkowicz po wysłuchaniu skazującego wyroku w pokazowym procesie wrócił do domu taksówką – areszt uchylono ze względu na podeszły wiek pisarza.

Tego typu anegdoty można znaleźć na marginesach obszernego dzieła: „Literaci. Relacje między literatami a władzami PRL w latach 1956–1970”. Jest to książkowa wersja rozprawy doktorskiej Konrada Rokickiego, młodego historyka pracującego w warszawskim Biurze Edukacji Publicznej IPN. Od razu należy zastrzec, że nie jest to powieść sensacyjno-lustracyjna. Autor nie...

8246

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]