Reklama

Ładowanie...

Dwóch panów w łódce, nie licząc kryzysu

17.03.2009
Czyta się kilka minut
Chwieje się piramida władzy, zbudowana przez Putina. Eksperyment stworzenia tandemu - z namaszczonym na prezydenturę Miedwiediewem - miał szansę spokojnego trwania, dopóki kasę państwa zasilały petrodolary. Kryzys zakręcił kurek z petrodolarami. System polityczny trzeszczy. Czy "putinizm" przetrzyma czas kryzysu?
O

Ostatnimi czasy ulubionym tematem moskiewskich salonów stały się przewidywane przesunięcia na politycznym Olimpie. Ożyły przepowiednie o dworskich spiskach. Każdy gest, słowo, ba, każde zawieszenie głosu Putina i Miedwiediewa armia politologów, dziennikarzy i astrologów bierze na warsztat. Te same wypowiedzi dwóch głównych aktorów jedni interpretują jako oznakę wzmocnienia prezydenta i osłabienia premiera; drudzy - wręcz przeciwnie - uznają je za dowód wzmocnienia premiera i osłabienia prezydenta, który niczego nie przedsięwziął sam i we wszystkim pozostaje powolny szefowi oraz jego czekistom.

Spóźnione pocałunki

Mnogość interpretacji wynika stąd, że polityczne buldogi, wiecznie podgryzające się pod kremlowskim dywanem, zaczęły głośniej ujadać - coraz gorzej karmione, coraz bardziej wściekłe. Ściany monolitu władzy zaczęły...

8565

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]