Reklama

Biskupi na demonstracjach

Biskupi na demonstracjach

12.03.2007
Czyta się kilka minut
Rząd Zapatero raz po raz kwestionuje rolę, jaką Kościół katolicki i jego wartości pełniły w życiu Hiszpanii. Ostatnio - chcąc w szkołach uczyć o równości tradycyjnego modelu rodziny i związków homoseksualnych.
Jeden z pielgrzymów, którzy przybyli na 5. Światowe Spotkanie Rodzin w Walencji, lipiec 2006 r. /fot. KNA-Bild
O

Odkąd w Hiszpanii premierem został José Luis Rodríguez Zapatero, hierarchom Kościoła katolickiego raz po raz coś spędza sen z powiek. Raz jest to temat legalizacji małżeństw homoseksualnych, innym razem zniesienia obowiązkowej religii w szkołach publicznych czy próby ograniczenia wpływu Episkopatu na katechetów.

Kolejny problem pojawił się w związku z reformą edukacji. Przede wszystkim samo wprowadzenie do szkół przedmiotu wychowania obywatelskiego wywołuje niechęć hierarchii kościelnej. Program tego przedmiotu przewiduje krytyczną ocenę ksenofobii, homofobii. Ma się na lekcjach informować dzieci o "wszystkich modelach rodzin, które dopuszcza hiszpańskie prawodawstwo". Mowa tu o związkach osób tej samej płci, które od paru lat są w Hiszpanii legalne. Funkcjonują na takich samach prawach jak tradycyjne małżeństwa. Biorąc pod uwagę wszystkie te fakty, ktoś...

7301

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]