Reklama

Biskupi na demonstracjach

Biskupi na demonstracjach

12.03.2007
Czyta się kilka minut
Rząd Zapatero raz po raz kwestionuje rolę, jaką Kościół katolicki i jego wartości pełniły w życiu Hiszpanii. Ostatnio - chcąc w szkołach uczyć o równości tradycyjnego modelu rodziny i związków homoseksualnych.
Jeden z pielgrzymów, którzy przybyli na 5. Światowe Spotkanie Rodzin w Walencji, lipiec 2006 r. /fot. KNA-Bild
O

Odkąd w Hiszpanii premierem został José Luis Rodríguez Zapatero, hierarchom Kościoła katolickiego raz po raz coś spędza sen z powiek. Raz jest to temat legalizacji małżeństw homoseksualnych, innym razem zniesienia obowiązkowej religii w szkołach publicznych czy próby ograniczenia wpływu Episkopatu na katechetów.

Kolejny problem pojawił się w związku z reformą edukacji. Przede wszystkim samo wprowadzenie do szkół przedmiotu wychowania obywatelskiego wywołuje niechęć hierarchii kościelnej. Program tego przedmiotu przewiduje krytyczną ocenę ksenofobii, homofobii. Ma się na lekcjach informować dzieci o "wszystkich modelach rodzin, które dopuszcza hiszpańskie prawodawstwo". Mowa tu o związkach osób tej samej płci, które od paru lat są w Hiszpanii legalne. Funkcjonują na takich samach prawach jak tradycyjne małżeństwa. Biorąc pod uwagę wszystkie te fakty, ktoś...

7301

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]