Reklama

DRUGI DZIENNIK PILCHA

DRUGI DZIENNIK PILCHA

05.11.2012
Czyta się kilka minut
Wszyscy myśleli, że jest królem równowagi, on był u kresu. I tak w swojej wzorowości wytrwał blisko 10 lat. Po tym czasie wszystko poszło w rozsypkę, padł cios (inna sprawa: straszliwie mocny) – Jerzyk został zdradzony.
il. Andrzej Dudziński
1

10 października | Najpierw był Jerzykiem, potem Jurkiem z Poczty, też niekiedy Jurlkiem – to z racji drobnej wady wymowy, czasem – dla wiślańskich towarzyszy broni – Jurą; teraz jest leżącym na cmentarzu na Gróniczku Jerzym Cieślarem (1952–2012). Dołączył do widmowego grona miejscowych mędrców, spoczywa w grobie swego ojca Pawła – wreszcie pokaże, na co go stać. W wielu dziedzinach był bardzo dobry – większość zakryta. Śmierć też zakryta – dziwnie umarł.

Nawet wtedy, gdy bywał w kłopotach, perypetiach, upadkach, czułem jego siłę. Równie, jak się zdaje, w takich opowieściach częstych co papierowych wyrzutów sumienia – mnie się udało, a powinno jemu – nie miałem. Nie ten kierunek. Nie ten kierunek z dwu co najmniej powodów. Po pierwsze: to, czy mnie się cokolwiek „udało”, jest kwestią co najmniej sporną, w szczerym bilansie straty moje nie wiadomo czy mniejsze....

9262

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]