Reklama

Doskonałe społeczeństwo

Doskonałe społeczeństwo

21.09.2003
Czyta się kilka minut
Dobre obyczaje są wielkim bogactwem społeczeństwa i trzeba robić wszystko, co w naszej mocy, aby były one pielęgnowane. Ale, niestety, ideał społeczności, która zawsze nagradza dobre zachowanie, a piętnuje złe, jest nieosiągalny.
-

---ramka 314562|prawo|1---Oczywiście bywa lepiej lub gorzej, a teraz, jak się zdaje, idzie ku gorszemu. Normą społeczną staje się zachowanie oportunistyczne, egoistyczne, lekceważenie pojęć takich jak honor czy przyzwoitość. Lubimy na ten stan rzeczy narzekać, bo to takie łatwe. A do tego, gdy tak człowiek narzeka, to wydaje mu się, że jest ponad tym wszystkim. Czasem idealizujemy dawne czasy. Takie narzekanie zresztą nie jest niczym nowym. Św. Augustyn znał je doskonale. W jednym z kazań tak mówił: “łatwo znajdziesz ludzi, którzy narzekają na swoje czasy i utrzymują, iż czasy przodków były dobre. Otóż, gdyby można ich było przenieść w czasy ich przodków, wtedy także narzekaliby. Skoro więc uważasz, że tamte czasy były dobre, uważasz tak dlatego, iż te czasy nie są już twoimi". Potem Augustyn przypomina, jak wybiórczo pamięć wspomina dawne czasy, zapominając o wojnach i...

2813

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]