Reklama

Dorosnąć do Miłosza

Dorosnąć do Miłosza

10.05.2011
Czyta się kilka minut
Odbywający się właśnie w Krakowie II Festiwal Czesława Miłosza to pierwsza z dużych imprez składających się na program Roku poety.
P

Pracowicie wypełniane wnioski o ministerialne dotacje przynoszą rezultaty i rusza wielka machina: premiery książek, spotkania z poetami, konferencje naukowe, warsztaty tłumaczy, projekcje filmów. Miłosz czytany, komentowany, śpiewany, pokazywany na planszach i ekranach, wyświetlany na murach kamienic, transmitowany z archiwalnych nagrań... Budzący przez chwilę zainteresowanie masowych mediów, które zazwyczaj obeszłyby go szerokim łukiem. Jak zniosą tę zmasowaną obecność ci, którym tak bardzo przeszkadzał - czy to jako intelektualista rzekomo wrogi polskości, czy to jako poeta, który zagrodził drogę "młodszym zdolniejszym"?

Tymczasem, choć on sam budzi łatwo emocje skrajne, jego twórczość oraz intelektualne przesłanie od dobrych kilku lat nie cieszą się nadmiarem zainteresowania, przynajmniej tego, które mierzone jest odwołaniami innych twórców, prawdziwą...

3339

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]