Reklama

Dominikanie walczą z hejtem

Dominikanie walczą z hejtem

04.02.2019
Czyta się kilka minut
Od końca lutego polskich dominikanów zaczną obowiązywać wewnętrzne przepisy dyscyplinujące ich publiczne „niefortunne sformułowania”, „polityczne zaangażowanie” czy wyrządzającą krzywdę „krytykę innych osób”.
Z

Zarządzenie normujące postępowanie dyscyplinarne ogłosił prowincjał dominikanów o. Paweł Kozacki na wniosek Kapituły zakonu, która obradowała w ubiegłym roku. Wnioskować o wszczęcie procedury sprawdzającej oprócz promotora ds. mediów i rady medialnej (których zadaniem jest też monitorowanie medialnych wypowiedzi braci) może każdy przeor, rada klasztoru, co najmniej ośmiu zakonników, a także świeccy. W przypadku poważnych naruszeń prowincjał powołuje komisję, a procedura może się skończyć m.in. zakazem wystąpień w mediach czy zażądaniem formalnych przeprosin, jeśli oskarżony brat naruszył czyjeś dobre imię.

Jak nieoficjalnie dowiedział się „Tygodnik”, chodzi o ułatwienie walki z zakonnym hejtem w mediach społecznościowych. Jednak takie uszczegółowienie norm dyscyplinarnych łatwo może być nadużyte względem braci, którzy publicznie zabierają głos również w ważnych sprawach. ©℗

Czytaj także: O. Ludwik Wiśniewski: Ostrzegam

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]